Predavanje o zaštiti lijekova od krivotvorenja

Situacija u Hrvatskoj je zadovoljavajuća. Iako je zabilježeno nekoliko slučajeva pokušaja uvoza krivotvorenih lijekova i ilegalne prodaje putem oglasa, u legalnim distribucijskim lancima nisu pronađeni krivotvoreni lijekovi.

Predavanje o zaštiti lijekova od krivotvorenjaDruštvo kemičara i tehnologa Koprivnica je za svoje članove i prijatelje u petak 17.02.2012., organiziralo vrlo zanimljivo predavanje na temu "Zaštita proizvoda od krivotvorenja s osvrtom na lijekove". Predavanje koje je održao dugogodišnji član Društva mr.sc. Ivan Berljak, Voditelj razvoja ambalaže u Belupo d.d.,  okupilo je značajan broj članova s obzirom da se o ovoj temi rijetko govori.

Na početku predavanja kolega Berljak je iznio definiciju krivotvorenja, kao proces izrade proizvoda koji imitiraju proizvod na način da stvaraju dojam da je originalni. Najčešći razlog krivotvorenja je nelegitimno stjecanje koristi od ugleda ili popularnosti koju proizvod ili proizvođač uživa kod potrošača.

Trend krivotvorenja raste na svim poljima proizvodnje, pa tako i lijekova. Podaci Svjetske zdravstvene organizacije pokazuju da je 10% lijekova dostupnih na tržištu krivotvoreno.

Krivotvorenje lijekova posebno je izraženo u zemljama u razvoju, zbog nedostataka zakonske regulative na poljima prometa i uvoza lijekova, nepostojanje zdravstvene zaštite, visoke cijene lijekova i korupcije.

Prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), prihvaćenoj i u Zakonu o lijekovima RH, krivotvoreni lijek je lijek koji je proizveden u cilju prijevare pacijenata, krivo označen s obzirom na identitet i/ili podrijetlo. Pa tako krivotvoreni lijekovi mogu imati identičan izgled i/ili sastav kao originalni; drugačiji sastav (odsutnost djelatne tvari, premala ili prevelika doza djelatne tvari, prisutnost štetnih sastojaka); lažno pakovanje (krivotvorena ambalaža, krivotvoreni podaci - produljenje roka valjanosti za lijekove kojima je istekao rok valjanosti).

Velika opasnost potrošačima prijeti s crnog tržišta i iz otvorenog lanca prodaje lijekova putem Interneta koji su potpuno izvan svake kontrole. Korištenje krivotvorenih lijekova može biti vrlo opasno po zdravlje zato se preporučuje kupovina lijekova u ovlaštenim ljekarnama.

Kao tehničko rješenje zaštite od krivotvorenja u području lijekova puno se očekuje od serijalizacije, kao osnovnog alata za detektiranje krivotvorina na tržištu.

Situacija u Hrvatskoj je zadovoljavajuća. Iako je zabilježeno nekoliko slučajeva pokušaja uvoza krivotvorenih lijekova i ilegalne prodaje putem oglasa, u legalnim distribucijskim lancima nisu pronađeni krivotvoreni lijekovi.

Kolega Berljak je za kraj naglasio da je potrebno izgraditi svijest potrošača o opasnostima koje prijete od krivotvorenih lijekova kroz široku akciju edukacije od strane farmaceuta na terenu, zakonodavca i proizvođača lijekova.