DKTK treću godinu zaredom na Koprivničkom klimatskom tjednu

Uz pomoć Županijske komore Koprivnica organiziran je stručni skup pod nazivom Uloga ambalažnih materijala u održivom razvoju.

Koprivnički klimatski tjedan - 2013.Društvo kemičara i tehnologa Koprivnica se i ove godine uključilo u program Koprivničkog klimatskog tjedna. Uz pomoć Županijske komore Koprivnica organiziran je stručni skup pod nazivom Uloga ambalažnih materijala u održivom razvoju.

U ime organizatora okupljene je pozdravila dr. sc. Nada Knežević, predsjednica Društva kemičara i tehnologa Koprivnice, dok je u ime Grada Koprivnice, uvodnu riječ održala savjetnica gradonačelnice za europske projekte Helena Hećimović,  koja je iznijela plan i program Koprivničkog klimatskog tjedna, te prisutne upoznala sa raznim programima i događanjima koji slijede te kako bi se što više građana, od najmlađih do najstarijih, uključilo u razne akcije i razvilo svijest o potrebi zaštite naše planete.

Prvo predavanje na stručnom skupu održala je Renata Tomerlin, direktorica službe Razvoj ambalaže iz Podravke. U svojoj prezentacija pod nazivom Razvoj, trendovi i zbrinjavanje - ambalaža prehrambenih proizvoda, osvrnula se na povijest ambalaže, ulogu i funkciju, kratko je objasnila podjelu i vrstu ambalažnih materijala, važeće zakonske propise, trendove u ambalaži i zbrinjavanje ambalažnog otpada. Uloga ambalaže je vrlo raznolika, važna i zahtjevna. Ambalaža mora biti funkcionalna, privlačna, inovativna i zadovoljiti zakonske propise. Neki od trendova su biorazgradiva ambalaža, smanjenje gramature i aktivna ambalaža. Aktivna ambalaža je noviji koncept, slabo zastupljen u Europi, a popularniji u SAD-u i Japanu. Ova ambalaža je obogaćena dodacima koji apsorbiraju (kisik, vlaga, etilen, i dr.) ili otpuštaju sastojke s ciljem da se zadrži svježina i produlji trajnost proizvoda. Trend je također zamjena limenki s višeslojnim materijalom, čime se postižu uštede i štiti okoliš. Ambalaža koja zaostane nakon upotrebe proizvoda čini 18% kućnog tj. 25% komunalnog otpada. Globalni proizvođači ambalaže stoga implementiraju filozofiju zaštite okoliša u svoje proizvodne procese. Staklo je primjerice ambalažni materijal koji je moguće 100% reciklirati, međutim tužna je činjenica da polovica upotrijebljenog stakla završi na otpadu.

Koprivnički klimatski tjedan - 2013.Sljedeće predavanje je održao Marko Štefan, pomoćnik direktora za marketing iz Hartmanna na temu Odaberite prirodno. Sačuvajte prirodu. Hartmann je internacionalno priznati proizvođač ambalaže, s poviješću dugom gotovo cijelo stoljeće. U Hrvatskoj posluju od 1999. Održivi razvoj u ovoj kompaniji podrazumijeva konstantan rad na poboljšanju proizvoda, komunikacije s dobavljačima i kupcima, aktivne razmjene informacija s partnerima u cilju izgradnje društveno odgovornih odnosa te podrška inicijativama koje se poduzimaju na nivou lokalne zajednice. U svojoj proizvodnji koriste reciklirani papirni materijal. Ova vrsta ambalaže ima vrlo povoljan učinak na okoliš. Prednosti su obnovljivi izvori sirovine, biorazgradiva ambalaža i redukcija emisije CO2. Kompanija je u procesu dobivanja certifikata FSC certifikata kojim se potvrđuje da papir za proizvodnju ne ugrožava bioraznolikost i ekološke procese šuma.

U nastavku su prisutni imali priliku čuti predavanje Ane Kranjčev List iz Koprivničko-križevačke županije, na temu Mogućnosti primjene otpadnog mulja kao ostatka tehnološkog procesa recikliranja papira . Otpadni mulj zaostaje nakon pročišćavanja otpadnih voda industrije papira i celuloze. Zbrinjavanje ove vrste otpada je složen problem, najčešće upotrebljavana metoda je spaljivanje. U Hrvatskoj se ovaj otpad odlaže na komunalni otpad što je za okoliš vrlo neodgovarajuće rješenje. Gospođa Kranjčev List je objasnila na primjeru industrije Hartmann dobivanje dehidratiziranog mulja u pločama i koje su sve mogućnosti primjene ovog otpada. Jedna od mogućnosti je otpadni mulj uz određena poboljšanja koristiti kao adsorbens za čišćenje vodenih površina, zatim u građevinske svrhe kao zamjena za cement, asfalt i druge podloge. Osim toga može se koristi za poboljšanje tla ili kao pokrovni materijal za odlagališta. S obzirom na sastav otpadnog mulja u Hartmanu najviše potencijala za primjenu pokazuje metoda za dobivanje adsorbensa.

Koprivnički klimatski tjedan - 2013.Posljednje predavanje na temu Odvojeno prikupljanje ambalažnog otpada, održao je Petrica Koštić, rukovoditelj Sektora komunalnih usluga, GKP Komunalac d.o.o. Prema riječima gospodina Koštića Grad Koprivnica ima jedan od boljih sustava gospodarenja otpadom u Hrvatskoj. U upotrebi je reciklažno dvorište za privremeno skladištenje korisnog neopasnog otpada kao što je ambalažni otpad u sustavu povratne naknade, staklo, plastika, auto-gume i sl. Na 86 lokacija u gradu skuplja se ambalažni otpad na zelenim otocima. Od prošle godine uveden je sustav prikupljanja polimernog otpada od vrata do vrata. Biorazgradivi otpad se sakuplja u Herešinu od 2011., a u pripremi je i projekt zbrinjavanja kuhinjskog otpada. Za kraj istaknuti su neki problemi s ambalažom sa stanovišta zbrinjavanja. Danas se uglavnom koristi jednokratna ambalaža, prekomjerno se koristi ambalaže u proizvodnji, više vrsta ambalaže na jednom proizvodu otežavaju zbrinjavanje, ne postoji tržište za sve vrste otpada i dr.