Češnjak, luk i poriluk bez sumnje poboljšavaju okus i teksturu svakom jelu, a odabirom prave vrste u pripremi recepta izvući ćemo najbolje iz tih namirnica
Priprema većine slanih jela nezamisliva je bez upotrebe lukovičastog povrća. Bilo da je riječ o varivima, umacima, gulašima ili složencima, ovo aromatično povrće zaslužno je za njihov bogat i harmoničan okus. No, kako odlučiti koja je vrsta prikladna za koje jelo? Naime, nije svejedno koristite li češnjak, luk ili poriluk kao podlogu, dodatak ili prilog, a na razvoj specifičnih aroma utječu i način termičke obrade, temperatura te medij u kojem se pripremaju.
Mali vodič kroz vrste luka
Sorte luka razlikuju se po boji, veličini i okusu, a koliko je vrsta luka, toliko je i varijacija pripreme jela. I dok u većini recepata nije navedeno koju vrstu luka koristiti i nećemo pogriješiti s onim kojeg imamo u smočnici, odabirom pravog luka zasigurno ćemo poboljšati okus i teksturu jela. Evo koja je vrsta najbolja za koje jelo:
U sirovom stanju osobito je izvrstan crveni ili ljubičasti luk i to kao dodatak salatama, hladnim umacima, sendvičima ili uz meso s roštilja. Svježe nasjeckani luk možete pomiješati s rajčicama, avokadom i papričicama u poznati meksički umak - guacamole. Crveni luk, narezan na ploške i popečen na limu zajedno s kockicama palente, može biti odličan dodatak salati od mladog špinata, a bit će izvrstan i kao dodatak raznim fritajama. Može se koristiti i u kuhanim jelima, a pravi je izbor za francusku juhu od luka. Reže se na kolutove.
Ovo popularno povrće, koje pripada 'obitelji' lukovičastog povrća, okusom i mirisom puno je blaže i slađe od luka, a koristi se u pripremi mnogih povrtnih jela. Poriluk se tradicionalno priprema s krumpirom i vrhnjem kao varivo, a izvrstan je dodatak juhama, jelima iz woka na kineski način ili u kombinaciji s drugim povrćem. Čak i one kojima se ova namirnica zamjerila još u vrtićkoj dobi, zasigurno će oduševiti riža s porilukom koja se može pripremiti kao glavno jelo ili kao ukusni prilog.
Juha od poriluka
Bogata juha s porilukom u vrhnju i poprženim sjemenkama bundeve obećavajuće je jelo upravo za vaš stol.
Mladi luk iznimno je zahvalna i svestrana namirnica koja je ukusna i sirova i termički obrađena. Najčešće se jede sirova kao sastojak raznih salata, jela od jaja, uz razna pečenja ili mesa s roštilja, jer nema tako jak i prodoran okus. Ovo aromatično povrće neizostavna je namirnica na uskrsnom stolu, a mnogi ga vole u kombinaciji sa sirom i kiselim vrhnjem. Čak i prilog od riže ne mora biti uvijek istog okusa ako mu dodate fino nasjeckani mladi luk.
Žuti luk najbolji je izbor za karameliziranje
Žuti luk, dostupan gotovo cijele godine, zadržava dugo svoj okus pa ga se najčešće koristi kod pripreme jela s duljom termičkom obradom, kao što su variva, pirjana povrtna i mesna jela, juhe i umaci. Ova je vrsta izvrsna za karameliziranje luka i najsigurnija alternativa za svaki recept koji ne traži specifičnu vrstu luka. Reže se na sitne kockice.
Za više teksture koristite luk srebrenac
Luk srebrenac, najnježniji, ali i najhrskaviji među svim lukovima, također je poželjno koristiti u pripremi sirovih jela. Odlično se uklapa uz meksička jela i salate, ali i kao dodatak na pizzi. Zbog svoje hrskavosti savršen je izbor ako želite da vam jela imaju više teksture. Reže se na trakice.
Chili con carne na tortilji
Znamo da smo raspoloženi za meksičku kuhinju, a nismo sigurni bismo li spremali chili con carne ili radije nabacili koju tortilju. Da jedno ne mora isključivati drugo, dokazali smo s chili con carne na tortilji.
Najbolji umak napravite od slatkaste i blage ljutike
Ljutika, kao najfiniji član ove porodice, upotrebljava se za rafinirana jela, kao što su klasični umaci bérnaise, espagnole ili umak na bazi gljiva i vina. Dodavanjem ljutike u kvalitetni vinski ocat, u kojem treba odstajati nekoliko tjedana, dobiva se uksan sastojak za salatni preljev. Pečena ljutika s ljuskom izvrsna je uz razna mesa. Reže se na trakice.
Mediteranska kuhinja nezamisliva je bez češnjaka
Bijeli luk ili češnjak svako jelo pretvara u snažno, aromatično i zdravo kulinarsko otkriće. Rado je korišten začin u mediteranskim kuhinjama, a najčešće se upotrebljava pečen, kuhan ili pirjan, čime se njegova intenzivna aroma i okus umanjuju. Odgovara uz riblja jela i pečenu janjetinu s roštilja, a neizostavan je dio grčke salate tzatziki – kombinacije jogurta sa svježim krastavcima i češnjakom, tradicionalnog talijanskog umaka pesta te orijentalnog hummusa. Narezan na ploške, usitnjen ili protisnut češnjak upotrebljava se za pripremu toplih umaka za tjesteninu, gulaša i juha.