Tradicionalno i sezonski u borbi protiv bolesti
- Zanimljivost by coolinarika.com -Kiselo zelje jedna je od rijetkih zimskih namirnica bogata vitaminom C koji je odgovoran za nastajanje bijelih krvnih stanica te stoga može pomoći u sprječavanju prehlada.
Rijetko koje kućanstvo zimu može zamisliti bez tradicionalnog kiselog zelja. Iako se smatrao hranom siromaha, imamo sve više dokaza o njegovim pozitivnim učincima na zdravlje što ga čini hranom koju svakako trebamo uključiti u prehranu, posebice zimi kada smo najizloženiji prehladama.
Kolinjsko zelje s frišketinom
Starinski običaji nalažu da se na dan kolinja pripremi "zelje s frišketinom". Čim se meso prepolovi, traži se od mesara frišketine – još krvavo meso od vratine i krmenadla pa se u velikom loncu kuha s kiselim zeljem da ga bude dosta za družinu, ali i susjede.
Kiselo zelje je i jedna od rijetkih zimskih namirnica bogata vitaminom C koji može pomoći u sprječavanju prehlada. Također sadrži i znatan udio željeza koji pomaže u povećanju energije i jačanju imunološkog sustava, a kako je za njegovu apsorpciju u organizmu važan vitamin C, kiselo zelje je izvrsno za očuvanje razine željeza i sprječavanju anemije.
Izvrsno je i kao potporna terapija u liječenju čireva želuca budući da je izvor rijetkog vitamina U za koji se smatra da pomaže u njihovom liječenju.
Prosene pogačice s kiselim kupusom i kotletima
Kiselo zelje i repa, jela od heljde, prosa, ječma i leće, žganci i palenta samo su neki od specijaliteta slovenske kuhinje, koja se oslanja na autentičnost i domaću poljoprivrednu proizvodnju.
Ukoliko ste ipak ljubitelji kuhanog zelja, sarma je izvrstan nadomjestak sirovom. Iako će možda termičkom obradom izgubiti dio probiotičkih bakterija i termolabilnih hranjivih tvari, ukoliko je konzumirate s tekućinom u kojoj se kuhala, zadržat će svo bogatstvo vitamina i mineralnih tvari topivih u vodi te i na taj način može doprinijeti očuvanju zdravlja u zimskim mjesecima.
Kiselo zelje je izuzetno bogato natrijem, odnosno solju, pa bi i zdrave odrasle osobe ipak trebale pripaziti s učestalosti njegove konzumacije i uskladiti s uobičajenom prehranom vezano uz unos soli. Osobe oboljele od kardiovaskularnih ili bubrežnih bolesti bi se svakako prije konzumacije trebale konzultirati s nutricionistom.